НДЦ блокчейн-рішень надіслав зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про віртуальні активи»
02.06.2020

НДЦ блокчейн-рішень надіслав зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про віртуальні активи»

На підставі повідомлення Міністерства цифрової трансформації України про проведення публічного обговорення проекту Закону України «Про віртуальні активи» від 18.05.2020 р. (див. Додаток 1) фахівці Науково-дослідного центру економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру (НДЦ блокчейн-рішень) провели детальний аналіз запропонованого проекту Закону.

За результатами аналізу робочою групою НДЦ блокчейн-рішень надіслано зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про віртуальні активи» до Міністерства цифрової трансформації України, що містять наукове та юридичне обґрунтування необхідності альтернативного підходу до регулювання віртуальних активів із урахуванням виявлених помилок (див. Додаток 2).

Зважаючи на те, що Україна зараз потребує не лише залучення іноземних інвестицій, про що свідчать неодноразові виступи депутатів Верховної Ради України, а й розвитку нових ринків, одним із ключових своїх завдань НДЦ блокчейн-рішень визначив створення сприятливого середовища та умов для створення конкурентоспроможної економіки України за допомогою широкого застосування IT-технологій і, зокрема, блокчейну. Водночас на базі НДЦ блокчейн-рішень із грудня 2019 року діє робоча група із розроблення та систематизації термінології, категоріального апарату нормативно-правових актів, що регулюють використання технології блокчейн. До цієї робочої групи увійшли представники IT-компаній, що розробляють інформаційні платформи на блокчейні, а також представники наукової спільноти у сфері економіки та права.

Професійний підхід фахівців НДЦ блокчейн-рішень до розгляду цього проекту Закону та проведений комплексний аналіз дозволили нам визначити конкретні неточності й помилки, які потрібно, на наш погляд, обов’язково врахувати в Законі України «Про віртуальні активи». В іншому випадку реальна перспектива України стати лідером у забезпеченні правового регулювання нового ринку інформаційних ресурсів, товарів і послуг на базі технології блокчейн буде недосяжною, що надасть можливість іншим країнам скористатися недалекоглядністю та непрофесіоналізмом української експертної спільноти, яка укладала цей проект Закону, внаслідок чого отримати незаперечні переваги на цьому ринку із колосальним потенціалом.

Хочемо звернути Вашу увагу на те, що Науково-дослідний центр економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру було створено на підставі підсумкового протоколу панельної дискусії «Майбутнє цифрових активів: фінансово-правовий погляд», що відбулася в межах III Харківського міжнародного юридичного форуму 27 вересня 2019 року за підтримки Академії правових наук України та Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого (див. Додаток 3).

Також акцентуємо Вашу увагу на тому, що питання необхідності розроблення та систематизації термінології, а також категоріального апарату нормативно-правових актів, що регулюють використання інструментів та інформаційних платформ на базі технології блокчейн, порушувалися нами на Міжнародному круглому столі Науково-дослідного центру економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру «Стандарти інструментів блокчейну», який проходив у м. Києві 11 грудня 2019 року (див. Додаток 4).

Ми переконані, що непереборною проблемою в роботі над законопроектами щодо застосування технології блокчейн є саме відсутність стандартів, нормативної бази та однакового тлумачення понять основних інструментів блокчейну, що не дозволяє максимально розкрити потенційні можливості цієї технології та призводить до спотворення й плутанини у розумінні навіть базових понять, у зв’язку з чим проект Закону «Про віртуальні активи» у тому вигляді, в якому він поданий зараз, тобто без урахування зауважень та пропозицій фахівців Центру блокчейн-рішень, є, щонайменше, безглуздим і навіть абсурдним документом.

Учасниками заходів, проведених Науково-дослідним центром економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру, були також представники наукової та бізнес-спільноти із багатьох країн, які брали активну участь в обговореннях питань необхідності регулювання інструментів блокчейну та знають нашу позицію. Та їм як мінімум буде незрозумілою позиція авторів проекту Закону в разі ігнорування або неприйняття зазначених нами грубих помилок.

Ми впевнені, що заручившись особистою підтримкою кожного з Вас, ми зможемо не лише дискутувати про необхідність економіко-правового забезпечення сталого розвитку економічної системи України, але й спільно робити для цього конкретні кроки!

Ознайомитися з додатками у форматі PDF Ви можете за посиланнями:

Додаток 1. Проект Закону «Про віртуальні активи» від 18.05.2020 р.

https://thedigital.gov.ua/

Додаток 2. Зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про віртуальні активи» на підставі повідомлення Міністерства цифрової трансформації України про проведення публічного громадського обговорення проекту Закону України «Про віртуальні активи» від 18.05.2020 р. від Науково-дослідного центру економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру.

https://www.blockchainukraine.org//zamechaniya-i-predlozheniya-k-proektu-zakona-ukrainy-o-virtualnykh-aktivakh-ru.pdf

Додаток 3. Підсумковий протокол панельної дискусії «Майбутнє цифрових активів: фінансово-правовий погляд» III Харківського міжнародного юридичного форуму.

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/simcord-site/pdf/itogovyj-protokol-panelnoj-diskussii-ua.pdf

Додаток 4. Підсумковий протокол міжнародного круглого столу Науково-дослідного центру економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру на тему «Стандарти інструментів блокчейну».

https://www.blockchainukraine.org//pidsumkovij-protokol-mizhnarodnogo-kruglogo-stolu-standarti-instrumentiv-blokchejnu.pdf