НДЦ блокчейн-рішень звернувся до Верховної Ради з обґрунтуванням великої кількості помилок у двох законопроектах
25.09.2020

НДЦ блокчейн-рішень звернувся до Верховної Ради з обґрунтуванням великої кількості помилок у двох законопроектах

Фахівці Науково-дослідного центру економіко-правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру (НДЦ блокчейн-рішень) провели роботу з аналітичного дослідження двох проектів Закону України: «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами» № 2461 від 15.11.2019 р. (далі — Законопроект № 2461) та «Про віртуальні активи» № 3637 у редакції від 14.09.2020 р. (далі — Законопроект № 3637). Це дослідження проводилося на предмет коректності зазначених законопроектів із точки зору особливостей технологій розподіленого реєстру, понятійно-термінологічного апарату цієї сфери, а також відповідності положенням чинного законодавства.

Так, за результатами дослідження Законопроекту № 2461 було виявлено цілу низку порушень і недоробок:

  1. Відсутність системного підходу до врегулювання сфери застосування віртуальних активів, що зумовлено потребою першочергового прийняття профільного законодавства.
  2. Наявність суттєвих невідповідностей Законопроекту № 2461 з іншою законодавчою ініціативою у сфері регулювання віртуальних активів із частково однаковим складом ініціаторів-народних депутатів — проектом Закону України «Про віртуальні активи» № 3637 від 11.06.2020 р., що має ознаки профільного закону.
  3. Порушення Правил оформлення проектів законів та основних вимог законодавчої техніки:
    • Неузгодженість положень Законопроекту № 2461 із положеннями чинного законодавства у частині термінологічного апарату, що може призвести до невиконання міжнародних зобов’язань України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
    • Неузгодженість положень Законопроекту № 2461 із положеннями чинного законодавства у частині посилань на положення Податкового кодексу України, що не існують, із метою внесення змін до них.
    • До Законопроекту № 2461 не надано фінансово-економічне обґрунтування.
    • Законопроект № 2461 містить положення, що порушують принцип правової визначеності.
  4. Суттєві помилки в Законопроекті № 2461 через відсутність у авторів проекту нормативно-правового акта розуміння природи віртуальних активів.

У Законопроекті № 3637 також було виявлено такі недоробки та порушення:

  1. Суперечності з міжнародними зобов’язаннями України, законопроектами та чинними законами:
    • Невідповідність у відображенні ключового терміна «віртуальний актив» дефініції, що закріплена у чинному законодавстві.
    • Існування суттєвих неузгодженостей Законопроекту № 3637 із іншою законодавчою ініціативою у сфері регулювання віртуальних активів із частково однаковим складом ініціаторів-народних депутатів — Законопроектом № 2461.
  2. Змістові помилки у термінології, зумовлені комплексністю природи віртуальних активів:
    • Неточності у термінах і підстави для різночитань.
    • Змістові помилки, зумовлені обмеженим розумінням авторами природи технологій розподіленого реєстру, що стануть причиною виникнення складнощів у правозастосовній практиці.
    • Логічні помилки в належному описі правового режиму віртуальних активів і наслідків операцій із віртуальними активами.
  3. Концептуальні помилки щодо розуміння мети законодавчого регулювання сфери віртуальних активів:
    • Спрямування значної регуляторної уваги на надання Міністерству цифрової трансформації України широких повноважень у регулюванні сфери віртуальних активів.
    • Повна підзвітність малого й IT-бізнесу державі не може бути пріоритетом держави у глобальному світі.

Звертаємо увагу на те, що фахівці НДЦ блокчейн-рішень продовжують роботу над створенням альтернативного проекту закону, в якому буде усунуто всі неточності та помилки Законопроекту № 2461 і Законопроекту № 3637 та який найближчим часом буде надано для публічного громадського обговорення.

Також повідомляємо про те, що НДЦ блокчейн-рішень надіслав офіційне звернення щодо Законопроекту № 3637 у редакції від 14.09.2020 р. і Законопроекту № 2461 від 15.11.2019 р. із докладним обґрунтуванням їх некоректності керівництву Верховної Ради України; головам, співголовам, заступникам голів депутатських фракцій; керівникам секретаріатів депутатських фракцій; представникам Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів і Державної податкової служби з метою не підтримувати їх прийняття. Водночас авторам цих законопроектів також надіслано звернення з метою їх суттєвого доопрацювання.

Ознайомитися з офіційними зверненнями НДЦ блокчейн-рішень у форматі PDF ви можете за посиланнями:

  1. Щодо Законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами» № 2461 від 15.11.2019 р.

    На русском языке: https://www.blockchainukraine.org/obrashenie-po-proektu-zakona-ukrainy-o-vnesenii-izmenenij-v-nalogovyj-kodeks-ukrainy-i-drugie-zakony-ukrainy-otnositelno-nalogooblozheniya-operacij-s-kriptoaktivami.pdf

    Українською мовою: https://www.blockchainukraine.org/zvernennya-shodo-proektu-zakonu-ukrayini-pro-vnesennya-zmin-do-podatkovogo-kodeksu-ukrayini-ta-inshih-zakoniv-ukrayini-shodo-opodatkuvannya-operacij-z-kriptoaktivami.pdf

  2. Щодо Законопроекту «Про віртуальні активи» № 3637 у редакції від 14.09.2020 р.

    На русском языке: https://www.blockchainukraine.org/obrashenie-po-proektu-zakona-ukrainy-o-virtualnyh-aktivah.pdf

    Українською мовою: https://www.blockchainukraine.org/zvernennya-shodo-proektu-zakonu-ukrayini-pro-virtualni-aktivi.pdf